ALS71A103QC200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71A103QC200
DigiKey Part Number
ALS71A103QC200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71A103QC200
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71A103QC200 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
14.5 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
18.3 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C