ALS71A753QC063 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 16
In Stock: 0
75000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71A753QC063
DigiKey Part Number
ALS71A753QC063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71A753QC063
Description
CAP ALUM 75000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71A753QC063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
22.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
24 A @ 10 kHz
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C