ALS70P564NT040 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
560000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70P564NT040
DigiKey Part Number
ALS70P564NT040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70P564NT040
Description
CAP ALUM 560000UF 20% 40V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70P564NT040 Models
Ripple Current @ Low Frequency
34.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
35.3 A @ 10 kHz
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C