ALS70H513NJ100 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 79
In Stock: 0
51000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70H513NJ100
DigiKey Part Number
ALS70H513NJ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H513NJ100
Description
CAP ALUM 51000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H513NJ100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
26.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
28.7 A @ 10 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
4.606" (117.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C