ALS70C512QC350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 46mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70C512QC350
DigiKey Part Number
ALS70C512QC350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70C512QC350
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70C512QC350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
12.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
18.1 A @ 10 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
46mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C