ALS70C432NJ550 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4300 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 108mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70C432NJ550
DigiKey Part Number
ALS70C432NJ550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70C432NJ550
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 550V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70C432NJ550 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
19.8 A @ 10 kHz
Impedance
95 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
4.606" (117.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
108mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C