ALS70A272QC500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 100mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70A272QC500
DigiKey Part Number
ALS70A272QC500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A272QC500
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A272QC500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
11 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.5 A @ 10 kHz
Impedance
76 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C