ALS70A202KF500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2000 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 134mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALS70A202KF500
DigiKey Part Number
ALS70A202KF500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A202KF500
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A202KF500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
8.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
13.6 A @ 10 kHz
Impedance
102 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
134mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C