ALS30A472NP450
DigiKey Part Number
399-ALS30A472NP450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A472NP450
Detailed Description
4.7 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS30A472NP450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
17.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.2 A @ 10 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C