ALC40C562EH100 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.6 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 49mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALC40C562EH100
DigiKey Part Number
399-ALC40C562EH100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC40C562EH100
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALC40C562EH100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
7.46 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.87 A @ 10 kHz
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
49mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C