A769KS227M1VLAS016
DigiKey Part Number
399-A769KS227M1VLAS016TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A769KS227M1VLAS016CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A769KS227M1VLAS016DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A769KS227M1VLAS016
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A769KS227M1VLAS016 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C