A768KE107M1VLAS036 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4.708
Datasheet
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 36mOhm 2000 Hrs @ 125°C
A768KE107M1VLAS036
DigiKey Part Number
399-A768KE107M1VLAS036TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KE107M1VLAS036CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KE107M1VLAS036DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KE107M1VLAS036
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A768KE107M1VLAS036 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C