RMC1/16-2204FTP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Panasonic Industry
Vishay Dale
TE Connectivity
TE Connectivity Passive Product
KOA Speer Electronics, Inc.
Rohm Semiconductor
YAGEO
In Stock: 667
2.2 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RMC1/16-2204FTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16-2204FTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16-2204FTP
Description
RES 2.2M OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)