Image for LY20-10P-DT1-P5E-BR is not available
LY20-10P-DT1-P5E-BR
DigiKey Part Number
LY20-10P-DT1-P5E-BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY20-10P-DT1-P5E-BR
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.106" (2.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
0.291" (7.40mm)
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250V