LY10-DC10BR
DigiKey Part Number
670-2259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY10-DC10BR
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Brown 0.079" (2.00mm)
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Friction Lock
Part Status
Active
Color
Brown
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)