MS3126E14-19P
DigiKey Part Number
1200-1030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126E14-19P
Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Number of Positions
19
Features
Backshell
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C