MS3122E14-19S
DigiKey Part Number
1200-1199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3122E14-19S
Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
19
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C