DL1-156RW-4B
DL1-156RW-4B
DL Series for Test and Measurement
DL1-156RW-4B
DigiKey Part Number
1003-1637-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DL1-156RW-4B
Description
CONN RCPT 156POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
156 Connector Receptacle, Hermaphroditic Contacts Panel Mount Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DL1-156RW-4B Models
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Termination
Wire Wrap
Series
Features
Actuating Camshaft Socket, Zero Insertion Force (ZIF)
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Receptacle, Hermaphroditic Contacts
Color
Black
Number of Positions
156
Material Flammability Rating
UL94 V-1
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)