DL1-156PW6A
DL1-156PW6A
DL Series for Test and Measurement
DL1-156PW6A
DigiKey Part Number
1003-1636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DL1-156PW6A
Description
CONN PLUG 156POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
156 Connector Plug, Hermaphroditic Contacts Panel Mount Black
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Termination
Solder
Series
Features
Actuating Camshaft, Zero Insertion Force (ZIF)
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Hermaphroditic Contacts
Color
Black
Number of Positions
156
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)