IPP60R180P7XKSA1
DigiKey Part Number
IPP60R180P7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP60R180P7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 18A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 18A (Tc) 72W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP60R180P7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 280µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1081 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
72W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 5.6A, 10V