SDT30A100CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 99
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 339
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 652
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 15A Through Hole TO-220-3
SDT30A100CT
DigiKey Part Number
SDT30A100CTDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT30A100CT
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 15A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 15 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A