IPI80N06S207AKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IPI80N06S207AKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPI80N06S207AKSA1 |
Description | MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 55 V 80A (Tc) 250W (Tc) Through Hole PG-TO262-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3400 pF @ 25 V |
Packaging Tube | Power Dissipation (Max) 250W (Tc) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V | Mounting Type Through Hole |