IPA60R750E6XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 967
onsemi
In Stock: 930
Rohm Semiconductor
In Stock: 490
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 772
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 35
N-Channel 600 V 5.7A (Tc) 27W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R750E6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R750E6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R750E6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 5.7A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 170µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17.2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
373 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
27W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 2A, 10V