AOTF10N60L
DigiKey Part Number
AOTF10N60L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF10N60L
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220-3F
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10A (Tc) Through Hole TO-220F
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 25 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Mounting Type
Through Hole
Technology
Supplier Device Package
TO-220F
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 5A, 10V