IAUC60N04S6L039ATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5.000
Datasheet
Similar
In Stock: 4.970
Datasheet
N-Channel 40 V 60A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8
IAUC60N04S6L039ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC60N04S6L039ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC60N04S6L039ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC60N04S6L039ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC60N04S6L039ATMA1
Description
IAUC60N04S6L039ATMA1
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IAUC60N04S6L039ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1179 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.02mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 14µA