FS3L30R07W2H3FB11BPSA2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 30 A Chassis Mount Module
FS3L30R07W2H3FB11BPSA2
DigiKey Part Number
FS3L30R07W2H3FB11BPSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS3L30R07W2H3FB11BPSA2
Description
IGBT MODULE 650V 30A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.65 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 30A