FS3L50R07W2H3FB11BPSA1
DigiKey Part Number
FS3L50R07W2H3FB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS3L50R07W2H3FB11BPSA1
Description
IGBT MODULE 650V 50A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 50 A Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3.1 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 50A