20799-020E-01
DigiKey Part Number
5378-20799-020E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20799-020E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20799-020E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20799-020E-01
Description
CONN FFC VERT 20POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
I-PEX
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
EMI Shielded, Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A per Contact
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.260" (6.60mm)