G125-MS11605M2R
DigiKey Part Number
G125-MS11605M2R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS11605M2R
Description
CONN HDR VERT 16POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MS11605M2R Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Threaded
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Connector Type
Contact Finish - Post
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Mated Stacking Heights
7.15mm, 7.25mm