FMHR0040-30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Pasternack
Cable Assembly Coaxial N-Type to N-Type RG-223 30.00" (762.00mm)
FMHR0040-30
DigiKey Part Number
5328-FMHR0040-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMHR0040-30
Description
COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE 30"
Detailed Description
Length
30.00" (762.00mm)
Cable Type
RG-223
Cable Impedance
50 Ohms
Style
N-Type to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
11 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
N-Type Jack
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C