B72540G0300K062 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1.696
Datasheet
47 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
B72540G0300K062
DigiKey Part Number
495-B72540G0300K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72540G0300K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72540G0300K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72540G0300K062
Description
VARISTOR 47V 1.2KA 2220
Detailed Description
EDA/CAD Models
B72540G0300K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
1.2 kA
Energy
12J
Capacitance @ Frequency
6000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
38 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Varistor Voltage (Max)
51.7 V