B43705A5129M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B43705A5129M000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B43705A5129M000 |
Description | CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.4mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 41.1 A @ 100 Hz |
Part Status Active | Impedance 14 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 1.248" (31.70mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Height - Seated (Max) 8.740" (222.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.4mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can - Screw Terminals |