B43458A5129M000
DigiKey Part Number
495-6412-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43458A5129M000
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
12000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
32 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.583" Dia (91.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C