B43643B5337M050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 55
Chinsan (Elite)
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 330mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43643B5337M050
DigiKey Part Number
495-B43643B5337M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43643B5337M050
Description
SNAP-IN 330UF 450V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43643B5337M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
510 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
330mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C