B43458A5568M003 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 16
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B43458A5568M003 is not available
B43458A5568M003
DigiKey Part Number
B43458A5568M003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43458A5568M003
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
17 A @ 100 Hz
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.677" (144.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C