B43725A5568M003 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 16
Datasheet
Image for B43725A5568M003 is not available
B43725A5568M003
DigiKey Part Number
B43725A5568M003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43725A5568M003
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
22.9 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.677" (144.20mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C