B41858C4108M008 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 502
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 4
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 448
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 1.280
Nichicon
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 73mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C4108M008
DigiKey Part Number
495-B41858C4108M008TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C4108M008
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41858C4108M008 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.202 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
73mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C