B41821A8476M
DigiKey Part Number
495-5990-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41821A8476M
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C