ECA-2AM470
ECA-2AM470
DigiKey Part Number
P5312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AM470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-2AM470 Models
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
306 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C