B41252C6478M000
DigiKey Part Number
495-77628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252C6478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.87 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C