B41252B8688M060 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 450
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.447
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 175
KEMET
Nichicon
In Stock: 97
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
B41252B8688M060
DigiKey Part Number
495-B41252B8688M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252B8688M060
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41252B8688M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.88 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C