ELG688M063AT4AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1.447
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 450
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 175
Nichicon
In Stock: 97
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG688M063AT4AA
DigiKey Part Number
399-6530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG688M063AT4AA
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG688M063AT4AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.65 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.234 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C