B32559C8332K000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
3300 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked Radial
B32559C8332K000
DigiKey Part Number
495-2898-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32559C8332K000
Description
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
630V