B32022A3823M000
DigiKey Part Number
495-3798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32022A3823M000
Description
CAP FILM 0.082UF 20% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
0.082 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32022A3823M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)