ECS-400-20-30B-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ECS Inc.
In Stock: 5.474
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
CTS-Frequency Controls
40 MHz ±30ppm Crystal 20pF 30 Ohms 4-SMD, No Lead
ECS-400-20-30B-TR
DigiKey Part Number
XC1133TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-400-20-30B-TR
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECS-400-20-30B-TR Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)