PINV2000HS
PINV2000HS
DigiKey Part Number
95-PINV2000HS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PINV2000HS
Description
2000W HEAVY-DUTY MOBILE POWER IN
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 2 kW Power Output Continuous Inverter 4 AC Outlets NEMA 5-20R (2), 5-15R (2) North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-20R (2), 5-15R (2)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminal Post
Packaging
Retail Package
Power - Output Continuous
2 kW
Part Status
Obsolete
Power - Output Surge
4 kW
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
110VAC, 115VAC, 120VAC
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12VDC