PINV2000SWL-120
PINV2000SWL-120
PINV2000SWL-120
DigiKey Part Number
95-PINV2000SWL-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PINV2000SWL-120
Description
PINV2000SWL-120
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 2000 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-20R (2), 5-15R (2) North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-20R (2), 5-15R (2)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Packaging
Bulk
Power - Output Continuous
2000 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
4000 W
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
110VAC
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12VDC
Size
19.60" L x 12.50" W x 6.20" H (497.8mm x 317.5mm x 157.5mm)