SMDJ15AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.411
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
24.4V Clamp 123A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMDJ15AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ15AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ15AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ15AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ15AH
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V