PTR060V0025-TR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 344
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 250 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR060V0025-TR1
DigiKey Part Number
283-PTR060V0025-TR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0025-TR1
Description
PTC RESET FUSE 60V 250MA RADIAL
Detailed Description
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.25 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A