PTR016V0090-BK
DigiKey Part Number
PTR016V0090-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V0090-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 900MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
1.2 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
70 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
180 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.291" L x 0.122" W (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A